ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ

Σάββατο 8 Μαΐου 2010

Θρύλε γερά, στην κορυφή ξανά!

Είδε τον «Χάρο» με τα μάτια του, αλλά επέζησε. Ο Ολυμπιακός μάτωσε στο Παλέ Ντε Μπερσί, αλλά νίκησε 83-80 την Παρτιζάν στην παράταση και πήρε την πρόκριση στο μεγάλο τελικό του Final 4 της Ευρωλίγκας.

Αντίπαλος του και μοναδικό εμπόδιο για την κορυφή της Ευρώπης η Μπαρτσελόνα, σε επανάληψη του τελικού της Ρώμης 13 χρόνια μετά. Ήρωας ο Τσίλντρες που ισοφάρισε δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας και έστειλε το ματς στην παράταση.

Αποστολή στο Παρίσι: Χρήστος Ρομπόλης, Αντώνης Κατσίκης, Νίκος Ζέρβας

Το ματς

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι. Και αυτό γιατί η Παρτιζάν τον ανάγκασε να παίξει στο δικό της τέμπο. Ένα τέμπο αργό που σκοπό έχει να καταστρέψει το παιχνίδι του αντιπάλου. Οι παίκτες του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς είναι εξαιρετικοί σε αυτό και έτσι κατάφεραν να προηγηθούν με 10-2 κυρίως στην άμυνα τους, η οποία βέβαια ήταν ιδιαίτερα σκληρή με τους διαιτητές να επιτρέπουν κάθε επαφή. Ο Ολυμπιακός, όμως αντέδρασε. Ο άνθρωπος των οκτώ Φάιναλ Φορ, Θοδωρής Παπαλουκάς, ανέλαβε δράση και παρασύροντας και τους υπόλοιπους οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 17-15 με τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς.

Ο Παπαλουκάς έβαλε τη σπίθα στο πρώτο δεκάλεπτο και η φωτιά της αντεπίθεσης άναψε. Ο Μπουρούσης με τρίποντο έκανε το 22-22, ο Βασιλόπουλος ήταν συγκλονιστικός στα αμυντικά του καθήκοντα, Τεόντοσιτς και Σχορτσανίτης άντεξαν στο «ξύλο» των Σέρβων και έτσι οι Πειραιώτες με 33-28 στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες και ο προπονητής των Κυπελλούχων Ελλάδος φαίνεται πως κατάλαβαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ότι δεν θα κέρδιζαν από την επίθεση τους, αλλά από την άμυνα τους. Γι’αυτό και στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου δέχθηκαν μόλις έξι πόντους παίζοντας άμυνα για σεμινάριο. Η καλή άμυνα των Πειραιωτών τους διατηρούσε μπροστά και μάλιστα σε απόσταση ασφαλείας (39-34). Όσο και αν οι διαιτητές ήθελαν να διατηρούν την Παρτιζάν στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός είχες τις λύσεις και συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα (44-39) με τους Μπουρούση και Βασιλόπουλο να δίνουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Τεόντοσιτς και Κλέιζα πήραν την σκυτάλη από τους δύο Έλληνες διεθνείς και έτσι η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη προηγήθηκε με 51-45.

Η φάση, όμως, που άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι συνέβη 1:30’’ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Μπο ΜακΚάλεμπ έκλεψε τη μπάλα και αφού κάρφωσε με μανία στο καλάθι του Ολυμπιακού υπέστη τράβηγμα. Η φάση αυτή συσπείρωσε και ταυτόχρονα αφύπνισε τους Σέρβους οι οποίοι μείωσαν σε 51-50 με τρίποντο του Κέτσμαν για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες ισόπαλες (52-52).

Ο Ολυμπιακός… ξέχασε να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο στο παρκέ με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να το εκμεταλλευτούν και με την επιστροφή του Μπο ΜακΚάλεμπ να προηγηθούν με 60-54, έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιτελικού. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν αστραπιαία μετά το τάιμ άουτ του Παναγιώτη Γιαννάκη και με σερί 5-0 σε ένα λεπτό μείωσαν σε 60-59. Η ανατροπή των Πειραιωτών δεν περιορίστηκε στην μείωση του σκορ, αλλά με καλάθι του Τζος Τσίλντρες, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 63-62, δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιτελικού. Ο Μίλος Τεόντοσιτς με 2/2 βολές έγραψε το 65-62, αλλά ο Ντούσαν Κέτσμαν είχε την απάντηση και με τρίποντο ισοφάρισε σε 65-65. Ο Ολυμπιακός είχε κακή επιλογή στην επίθεση, η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στην ομάδα του Πειραιά και ο ΜακΚάλεμπ ξεχύθηκε στον αιφνιδιασμό για το 67-65, εφτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς, Ο Τεόντοσιτς, στην τελευταία επίθεση αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, αλλά ο Τζος Τσίλντρες με έπιασε τη μπάλα στην αέρα και την κάρφωσε στο καλάθι της Παρτιζάν για το 67-67. Στο τελευταίο τους σουτ, οι Σέρβοι ήταν άστοχοι με τον ΜακΚάλεμπ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη κατάφεραν να κάνουν όλα όσα δεν έκαναν στα σαράντα λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Είχαν ορθολογικές επιθέσεις στην επίθεση, έπαιξαν σκληρή άμυνα και είχαν και κάτι ακόμα. Τον Γιάννη Μπουρούση. Ο Έλληνας σέντερ μάζεψε τρία επιθετικά ριμπάουντ στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα ενώ είχε και 2/2 βολές για το 79-75. Ο Ράσιτς με το πρώτο του τρίποντο μετά από έξι προσπάθειες κράτησε την Παρτιζάν ζωντανή διαμορφώνοντας το 79-78. Ο Τεόντοσιτς με δικές του βολές έκανε το 81-78. Ο Ράσιτς τον μιμήθηκε και μείωσε σε 81-80, έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς. Ο Τεόντοσιτς ήταν και πάλι εύστοχος, οι Σέρβοι άστοχοι στο τρίποντο που επιχείρησαν και έτσι ο Ολυμπιακός την Κυριακή το βράδυ θα είναι στον τελικό με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα.

Δεκάλεπτα: 17-15, 28-33, 52-52, 67-67, 80-83

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Ρόμπερτς 5, ΜακΚάλεμπ 21, Κέτσμαν 11, Μιλόσεβιτς , Ράσιτς 5, Μπόζιτς 8, Μάριτς 17, Βέσελι 13, Ντέκιτς, Βράνιες.

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 10, Πεν, Τσίλντρες 17, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 9, Κλέιζα 19, Μαυροκεφαλίδης, Μπέβερλι, Τεόντοσιτς 15, Σχορτσανίτης 11.                                         ΠΗΓΗ:www.sport-fm.gr